Artykuły
Kąpieli - pieszcząca ucho oraz melodyjna nazwa wyrobu, którego korzenie mają długą historię pochodzenia i zabierają nas tysiąclecia temu w czasy Starożytnego Egiptu. Przez tysiąclecia pierwsi ludzie korzystali z kąpieli i naturalnych gorących źródeł w celu socjalizacji, zdrowia i kultu.
Bogaci egipcjanie mieli osobne pokoje do kąpieli, gdzie dbały o czystość swojego ciała do czterech razy dziennie. Lecznicze właściwości gorących kąpieli z dodatkiem kwiatów i olejków eterycznych odkryto już 4000 lat temu.
Rzymianie jeszcze przed naszą erą również wnieśli swój wkład i podnieśli poziom zabiegów spa na wyższy poziom, w pełni przemyśleli i uzupełnili zwykła kąpiel kontrastowymi procedurami (znajodowaniem się w ciepłych i chłodnych wodach), masażem i zajęciami sportowymi.
Pierwsze kąpiele tzw.ofuro pojawiły się w Japonii w 759 roku naszej ery na wyspie Shikoku, a potem ta przydatna tradycja przyszła do krajów Eurazji, tworząc swoistą modę na taki wypoczynek.
Dla nas kąpiel kojarzy się z dębową beczką - balią, która stała w rosyjskiej łaźni, aby schłodzić podgrzane ciało po kąpieli. Jeśli samą banię saunę budowali w pobliżu rzeki lub jeziora, wtedy w takiej kąpieli nie było sensu.