PIEC DO BALII OGRODOWEJ

Kiedy mówimy piec do balii ogrodowej lub piec zewnętrzny do balii to mamy na myśli serce wyrobu. Któremu producentowi nadać pierwszeństwo i dlaczego?

 

Najbardziej popularnym sposobem na podgrzanie wody w beczce do sauny jest korzystanie z pieca na drewno. Według sposobu zastosowania piec może być zewnętrzny lub wewnętrzny. Czym te dwa warianty różnią się pomiędzy sobą i któremu rozwiązaniu należy dać pierwszeństwo postaramy się opisać w tym artykule.

Wewnętrzny piec do balii z pionowym podawaniem drewna (konwekcja wymuszona)

Jest on wynaleziony dla instalacji wewnątrz beczki do sauny i podgrzewania wody poprzez bezpośredni kontakt z gorącymi ściankami pieca. Zwykle taki piec do balii jest oddzielony w beczce plotkiem ochronnym odgrądzajacego piec od kąpiacych.


Do zalet tej konstrukcji można przypisać chyba niską cenę oraz i z prostotą procesu jego produkcji w stosunku do zewnętrznego pieca.

 

Ale minusy tego urządzenia to są:

  • zmniejszenie objętości wewnętrznej beczki;
  • ciągłe przenikanie zanieczyszczeń do wody;
  • trudność czyszczenia popiołu i obsługi itd.

 

Zewnętrzny piec do balii z poziomym podawaniem drewna (konwekcja swobodna)

Jest to klasyczny i najbardziej wygodny wariant instalacji pieca. Odległość od beczki do sauny wynosi zazwyczaj do 40 cm aby woda krążyła samodzielnie. Podgrzewanie wody odbywa się poprzez przekazywanie ciepła z pieca do wody przez wewnętrzny proces wymiany ciepła. Woda do pieca podawana jest w dole, a podgrzewana woda wychodzi z pieca w górnej części płynie do beczki. Jedynym minusem jest wyższa cena w porównaniu z wewnętrznym piecem, ale to wielokrotnie uzasadnione pozytywnymy momentami korzystania z tego typu pieca:

  • korzystanie z 100% wnętrza beczki;
  • produkty spalania nie wpadają do wody;
  • łatwość w obsłudze;
  • łatwy montaż i demontaż itd.

 

Na Polskim rynku dostępne są wiele wariantów realizacji tych typów pieców do balii. Zakres mocy znajduje się w przedziale od 15 kW do 50 kW, ale nie każdy ma ten sam poziom jakości, choć ceny wahają się w szerokim zakresie 400 - 4500 zł. za komplet na co wpływa szereg czynników (materialnych i technologicznych).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprócz ceny i poziomu mocy należy rozumieć proces ogrzewania wody w beczce od czego zależy nie tylko efektywność podgrzewania wody, ale i przyjemność z kąpieli bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi takich jak łopaty, pompa, itp. Rozsądny konsument zawsze zwróci uwagę na realizacji, które nie wymagają dodatkowych nakładów sił, a także naturalny proces pogrzewania wody zapewnia najbardziej równomierne podgrzewanie wody wewnątrz balii ogrodowej lub dżakuzi.

 

Na rynku dostępna jest duża ilość podgrzewaczy wody na drewno, które wymagają dużo drewna, ale duża część energii produkowanej przechodzi przez komin bez podgrzewania wody.

 

Dla przykładu prezentujemy szczegółową informację na temat fizyki procesu podgrzewania wody w różnych wariantach balii ogrodowych: fińskiej firmy SpaDealers Oy oraz inne.

 

Piec zewnętrzny do balii Spadealers: Vilpra (różnica temperatur wody ok. 6°C)

 

 

 

 

 

 

 

Piec do balii Spadealers: Pioneer (różnica temperatur wody ok. 10 °C)

 

 

 

 

 

 

 

Piec zewnętrzny do balii - konkurent  #1 (różnica temperatur wody ok. 50 °C)

 

 

 

 

 

 

 

 

Piec wewnętrzny - konkurent  #2 (różnica temperatur wody ok. 40 °C)

 

 

 

 

 

 

 

 

Piec wewnętrzny - konkurent  #3 (różnica temperatur wody ok. 40 °C)

 

 

 

 

 

 

 

 

Konsument nie powinien zapominać również o tym, że skuteczność pogrzewania wody zależy również od stopnia wilgotności drewna, która nie powinna przekraczać 10%!

piece do balii
piec zewnętrzny do balii
piec zewnętrzny do balii
piec zewnętrzny do balii
piec do balii
piec do balii

Szybkość podgrzewania wody w balii ogrodowej można znacznie zwiększyć, zmniejszając obszar parowania wody. Dlatego dla przeciętnego użytkownika najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie standardowej pokrywy do dżakuzi lub pokrywy termicznej do balii ogrodowej. Ale dla mieszkańców regionów o surowym klimacie zalecamy zamówić nasz pakiet izolacji termicznej albo do pieca i dodatkowego sprzętu, albo do całej wanny ogrodowej lub balii w całości. To znacznie obniży koszty podgrzewania wody w przyszłych zabiegach wodnych.