info[@]finnspa365.eu

BANIA A SAUNA. RÓŻNICA

Nigdy nie zdarzyło Сi się coś takiego, że chciałeś iść do bani , ale faktycznie dostałeś się do sauny? Albo odwrotnie? Co lepiej wybrać banię lub saunę? Jaka jest różnica między sauną a banią? Ruska bania i sauna: czym się różnią?

 

Z punktu widzenia konstrukcji obie są zbudowane z drewna, wnętrze jest również wykonane z drewna. Protoplastą ruskiej bani i sauny jest chatka z bali, ogrzewana "na czarno".

 

Różnica między banią a sauną: ruska bania opiera się na działaniu pary, a sauna fińska opiera się na działaniu suchego powietrza . Bania rosyjska i sauna, pomimo ich "pokrewieństwa", mają różny wpływ na organizm. 


Temperatura i wilgotność w saunie. Różnica między sauną a ruską banią przede wszystkim w wilgotności! W ruskiej bani (łaźni parowej) temperatura powietrza wynosi 40-70°C i wilgotność względna 90-100%, aw saunie fińskiej przy temperaturze 90-110°C wilgotność powietrza waha się w granicach 10-25%.

W saunie: w dobrze rozgrzanej saunie fińskiej powietrze jest suche, na kamieniach w saunie woda nie jest podlewana, ponieważ może to spowodować oparzenie przegrzaną parą. A jeśli podlewa się niewielką ilością wody lub naparu ziołowego, wilgotność wzrasta tylko przez krótki czas.

 

Suche powietrze, o mniejszej przewodności cieplnej i pojemności cieplnej, pozwala na podniesienie temperatury w saunie do 100-120°C. Jednak pomimo przerażających liczb, takie ciepło w saunie fińskiej jest tolerowane bardzo łatwo, właśnie ze względu na niską wilgotność.

 

W rezultacie suche, ogrzewane powietrze równomiernie ogrzewa ciało do obfitego pocenia się, a następnie odparowuje wilgoć ze skóry, jest to rodzaj ochrony przed przegrzaniem. Taki mechanizm dobrze stymuluje pracę gruczołów potowych, aktywuje funkcje termoregulacyjne organizmu, a wraz z nim wydalane są również żużle.

 

W bani ruskiej: główną różnicą między banią a sauną jest wysoka wilgotność powietrza, a czynnikiem czynnym w rosyjskiej bani jest para.

 

Wilgotność tutaj praktycznie odpowiada tej, którą odczuwamy na zewnątrz, a przewodność cieplna wilgotnego powietrza jest dwa razy wyższa niż suchego. Nawiasem mówiąc, dlatego uważa się, że ruska bania parowa jest bardziej zbliżona do naturalnych warunków dla ludzkiego ciała i ma mniejszy wpływ na szok niż sauna fińska.

 

W ruskiej bani parowej temperatura na poziomie głowy nie przekracza 60-65°C,  a w powietrzu utrzymuje się wyższa zawartość pary. Od wysokiej wilgotności w strefie parowej bani ruskiej wilgoć z ciała nie wyparowuje, a całe ciało i narządy wewnętrzne są dobrze rozgrzane.

 

Kamienie do pieca. W ruskiej bani kamienie są zwykle znajdują się wewnątrz pieca za zamkniętymi drzwiami, które są otwarte tylko na czas rzucania wody.

Pozwala to na ogrzanie kamieni 3-4 razy więcej niż gdyby leżały otwarte, a jednocześnie utrzymywanie w strefie parowej ruskiej bani niezbyt wysokiej temperatury.

 

Sauna fińska jest zorganizowana w inny sposób. Kamienie, na które wylewa się woda, aby uzyskać parę, w saunie fińskiej leżą otwarte, a nie za drzwiami. W nowoczesnych saunach za podgrzewanie powietrza odpowiadają małe piece elektryczne z wyłożonymi na nich kamieniami (kamień naturalny gabro diabaz, jadeit, chlorek talku, perydotyt, kwarcyt malinowy). Jest to dość wygodne, ponieważ regulacja intensywności pracy takiego pieca nie jest trudna. Możesz wybrać najbardziej komfortowy dla Ciebie poziom temperatury.

 

Uwaga! W saunie siedzą lub leżą, rozluźniają mięśnie, ogrzewają się i pocą, starają się zrelaksować jak najwięcej, aw ruskiej bani osoba cały czas działa: chodzi, paruje, poddaje parę, myje się itp. Właściwie odpoczynek następuje dopiero wtedy, gdy osoba opuszcza banię.

ruska bania
sauna domowa

Ciekawe! Jeśli w ruskiej bani miotła jest uważana za integralną część procesu korzystania z bani, nie jest ona używana w saunie fińskiej. Faktem jest , że w strefie parowej sauny fińskiej gdy temperatura wzrasta do 150°C efekt pocenia się w tej temperaturze nie wymaga dodatkowej stymulacji, osoba doskonale się poci.

 

Oczywiście, że w bani ruskiej i fińskiej saunie od dawna, gdy ciała użytkowników naprawdę się rozgrzały, wtedy prawdziwi miłośnicy zanurzali się do zimnej wody lub "nurkowali" w zaspie.

 

Ale jest bardziej delikatna dla ciała lub dla początkujących miłośników bani ruskiej opcja: można zanurzyć się w balii z podgrzewaniem z wygodną temperaturą, dostosowując temperaturę wody odpowiednio do Twoich uczuć.

 

Co jest lepsze bania ruska, sauna fińska lub sauny domowa na podczerwień zależy wyłącznie od Twoich osobistych preferencji. Jednak w trakci poznania mądrości sauny i bani, spróbuj postępować zgodnie z zasadą: stopniowość, kolejność.