MIOTŁY DO SAUNY

Jak zrobić miotłę do sauny, kiedy zbierać gałązki, jak suszyć i przechowywać? Miotły do kąpieli – ozdoba, zapał, niezbędny atrybut prawdziwej łaźni parowej. Bez miotły nie byłoby w ruskiej łaźni tego emocjonalnie–leczniczego efektu, którym jest ona tak znana. Miotły są używane saunach żeby masować ciało, dając mu młodość, zdrowie i relaks. Zabieg z użyciem witek działa uspokajająco i poprawia nastrój, a nawet uśmierza bóle układu mięśniowo-szkieletowego. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie miotły samodzielnie, ale istnieją pewne zasady i tajemnice.

Kiedy zaopatrywać się na miotły do sauny?

Zbiórka gałęzi na miotły do sauny za starożytnym zwyczajem dzieje się w dzień Zielonych świąt, który jest na 50. dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Liście są wypełnione sokiem, już się wzmocniły, oddają zapachu. Co roku te wielkie chrześcijańskie święto obchodzone jest w różne dni kalendarzowe.

 

Ale nie warto zapominać o warunkach klimatycznych terenowych, które mają wpływ na jakość (miękkość gałęzi i zapach) przyszłej miotły.

 

 

Data w 2021 roku - 20 czerwca.

Data w 2022 roku - 12 czerwca.

 

 

Kiedy i jak zbierać gałązki ?

Kiedy już trzeba odcinać brzozowe gałęzie można określić według stanu liści brzozy. Górna strona liścia nie powinna być szorstka, listek w dotyku powinien być delikatny i aksamitny. Gotowość listka można sprawdzić przez odrywanie: jeśli pociągnąć za krawędź musi oderwać się jego cząstka zamiast oderwania całego listka od gałęzi. Zbierać gałęzie trzeba przy suchej pogodzie. Miotły z brzozy łagodzą bóle stawów i mięśni, pomagają leczyć rany skóry.

 

Gałęzie dębu zwykle zbierają się w okresie od lipca do września, w zależności od specyfiki regionu. Dębowa miotła dobrze działa na tłustą cerę, robi ją elastyczną. Gdy  skóra jest sucha - miotły dębowe nie wolno używać. Chore i osłabione ludzie też powinni unikać miotły z dębu.

 

Mokre od deszczu lub rosy liście giną podczas suszenia, ciemnieją, odpadają i zwijają się. Głównym warunkiem - jest ekologiczna czystość produktu. Głównym warunkiem jest ekologiczna czystość produktu. Gałęzie odcinają z drzew jak najdalej od dużych autostrad. Najlepsze to są dwuletnie gałęzie, które rosną bliżej dp ziemi. Tną gałęzie o długości około 50-60 cm.

 

Jak prawidłowo suszyć miotły?

Sposobów suszenia miotły sporo, ale są wymagane warunki: suszyć trzeba tylko w cieniu i nie przy silnym przeciągu. Miejsce do suszenia powinno być ciemne, chłodne, suche. Miotły do sauny wysuchają w stanie zawieszenia lub składając na siebie. Miotły do bani trzeba codziennie przewracać, aby gałęzie sochły równomiernie.

 

Jak wiązać miotły do sauny?

Kiedy zdecydujesz się zaopatrzyć się miotłami ich splot powinienen odbywać się w określonej kolejności. Odcięte gałązki trzeba na kilka dni rozłożyć na grubym płotnie. Z suszonych gałązek można robić miotłę. Długość miotły powinna wynosić od 40 do 80 cm, w przeciwnym razie nie będzie wygodna w użyciu. Grubsze gałęzie należy schować do środka – będą one stanowić podstawę (szkielet). Cieńsze gałęzie trzeba układać wokół tego szkieletu. Zgięcie gałęzi musi iść do środka. Prawidłowa miotła brzozowa wytrzyma 2-3 użycia.

 

Miotły należy przechowywać w cieniu, w suchym i dobrze wentylowanym i chłodnym pomieszczeniu (to może być strych, stodoła, garaż). W przeciwnym razie liście przebarwiają się, żółkną, tracą świeżość oraz aromat.

веник для бани

Przysłowia o miotłach do bani: " W łaźni miotła droższa za pieniądze", " Łaźnia bez miotły, jak stół, bez soli" .