info[@]finnspa365.eu

JAPOŃSKA BANIA OFURO, WANNA FURAKO

Japońska bania (łaźnia) – to cały rytuał, swoimi korzeniami odchodzący w głąb wieków.

 

Znaleziska archeologiczne świadczą, że już w pierwszych wiekach naszej ery japończycy dokładnie myli się mieszaniną łuski ryżowej z drewnianym popiołem i po to kąpali się w drewnianych beczkach wypełnionych ciepłą wodą. Latem taka procedura daje wspaniałe uczucie świeżości i czystości, a w okresie zimowym - z powodzeniem ogrzewa i chroni przed przeziębieniem.

 

W zależności od materiału napełniania zbiorników dla zabiegów, istnieją dwie odmiany japońskich kąpieli: ofuro i furako.

 

Ofuro - japońska drewniana okrągła lub owalna wanna (japońska balia), wypełniona ciepłą wodą, wyposażona w system podgrzewania. Dla pełnego relaksu do wody dodawane są różnego rodzaju olejki eteryczne, płatki róż lub sól morska.

 

Wymiary japońskiej wanny furako powinny być jak co najmniej dla 2-3 osób, tak i bardziej przestronne japońska balia – do odposzynku dużego towarzystwa. Wewnątrz japońskiej balii są ławeczki, co przyczynia się do maksymalnego komfortu kąpiących się.

 

Japońska wanna furako ma podgrzewanie wody za pomocą bądź pieca opalanego drewnem bądź gazowego pieca. Jeśli zabiegi będą w pomieszczeniu to japońska wanna będzie wyposażona w elektryczny podgrzewacz wody.

 

Furako – tradycyjna japońska sucha bania, realizowana jako prostokątne drewniane pudełko z gorącymi wiórami, trocinami lub morskimi kamykami.

 

W te japońskie banie na  przemian umieszczają się użytkowniki i przy temperaturze 50°C następuje zabieg. Dla wzmocnienia terapeutycznego efektu zaleca się stosowanie trociny cedrowej i lipy, a także dodawanie różnego rodzaju olejków eterycznych.

 

Wymiary furako mogą być zarówno klasycznych (2000х800х800 mm), jak i wszelkich innych, bardziej komfortowe dla człowieka, np. owalne balie RELAX. Japońska sucha bania ofuro posiada automatyczny system elektro podgrzewania. Za jego pomocą można płynnie regulować temperaturę podgrzania trocin.

фурако
офуро

W dzisiejszych czasach nacjonalne japońskie zabiegi nie tylko nie straciły na swojej wartości, a wręcz przeciwnie, zyskały nowe znaczenie. Samą procedurę można podzielić na kilka etapów:


- Pierwszy etap
Gość rozbiera się i siada w furako (japońska wanna z podgrzaną do +35°C wodą), ponadto woda powinna znajdować się poniżej poziomu serca. Kąpiel w furako nie przeszkadza termicznu trybu pracy serca i całego organizmu.

 

- Drugi etap
Dalej kąpiący przechodzi do następnej japońskiej wanny furako z bardziej gorącą wodą (około +45°C). Przy tym odbywa się proces stopniowej adaptacji organizmu na ciepło.

 

- Trzeci etap
Potem użytkownik korzysta z suchej banie ofuro z ciepłymi trocinami oraz różnymi olejkami eterycznymi. Podczas zabiegu w japońskiej ofuro organizm wydziela pot, przy tym obszar serca i głowy nie odczuwają intensywne ciepło, co jest bardzo ważne dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i innych grup ludzi. Procedura ta rozgrzewa, relaksuje, a trociny masują peryferyjne części ciała.


- Czwarty etap
Użytkownik kładzie się na drobne morskie kamyki, rozgrzane do temperatury +40-50°C. Organizm przez pory skóry odżywia się solami morskimi. Tymi gładkimi kamykami można zrobić również delikatny masaż. Następnie pacjent bierze orzeźwiający prysznic.


- Piąty etap
W końcu zabiegu użytkownik nosi ciepły szlafrok, pije zieloną herbatę i odpoczywa. Przy zabiegach organizm traci dużą ilość wody, którą trzeba odzyskać. Następnie można zrelaksować się w salonie z przyjemną muzyką.

 

Uważa się, że konsekwentne działanie gorącej wody i suchego ciepła skutecznie usuwa zmęczenie, zwiększa odporność. Badania japońskich lekarzy podkreślają, że japońska bania ofuro pomaga radzić sobie ze stresem, pobudza aktywność układu sercowo-naczyniowego i nerek, jest najcenniejszym leczniczym i profilaktycznym środkiem. Pomaga przy chorobach przemiany materii, łagodzi bóle reumatyczne.

 

Japońska bania ofuro i drewniana wanna furako - korzyści dla całej rodziny.