MIOTŁY DO SAUNY

Jak zrobić miotłę do sauny, kiedy zbierać gałązki, jak suszyć i przechowywać? Miotły do kąpieli – ozdoba, zapał, niezbędny atrybut prawdziwej łaźni parowej. Bez miotły nie byłoby w ruskiej łaźni tego emocjonalnie–leczniczego efektu, którym jest ona tak znana. Miotły są używane saunach żeby masować ciało, dając mu młodość, zdrowie i relaks. Zabieg z użyciem witek działa uspokajająco i poprawia nastrój, a nawet uśmierza bóle układu mięśniowo-szkieletowego. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie miotły samodzielnie, ale istnieją pewne zasady i tajemnice.

Kiedy zaopatrywać się na miotły do sauny?

Zbiórka gałęzi na miotły do sauny za starożytnym zwyczajem dzieje się w dzień Zielonych świąt, który jest na 50. dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Liście są wypełnione sokiem, już się wzmocniły, oddają zapachu. Co roku te wielkie chrześcijańskie święto obchodzone jest w różne dni kalendarzowe.

 

Ale nie warto zapominać o warunkach klimatycznych terenowych, które mają wpływ na jakość (miękkość gałęzi i zapach) przyszłej miotły.

 

 

Data w 2021 roku - 20 czerwca.

Data w 2022 roku - 12 czerwca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy i jak zbierać gałązki ?

Kiedy już trzeba odcinać brzozowe gałęzie można określić według stanu liści brzozy. Górna strona liścia nie powinna być szorstka, listek w dotyku powinien być delikatny i aksamitny. Gotowość listka można sprawdzić przez odrywanie: jeśli pociągnąć za krawędź musi oderwać się jego cząstka zamiast oderwania całego listka od gałęzi. Zbierać gałęzie trzeba przy suchej pogodzie. Miotły z brzozy łagodzą bóle stawów i mięśni, pomagają leczyć rany skóry.

Gałęzie dębu zwykle zbierają się w okresie od lipca do września, w zależności od specyfiki regionu. Dębowa miotła dobrze działa na tłustą cerę, robi ją elastyczną. Gdy  skóra jest sucha - miotły dębowe nie wolno używać. Chore i osłabione ludzie też powinni unikać miotły z dębu.

 

Mokre od deszczu lub rosy liście giną podczas suszenia, ciemnieją, odpadają i zwijają się. Głównym warunkiem - jest ekologiczna czystość produktu. Głównym warunkiem jest ekologiczna czystość produktu. Gałęzie odcinają z drzew jak najdalej od dużych autostrad. Najlepsze to są dwuletnie gałęzie, które rosną bliżej dp ziemi. Tną gałęzie o długości około 50-60 cm.

 

Jak wiązać miotły do sauny.

Kiedy zdecydujesz się zaopatrzyć się miotłami ich splot powinienen odbywać się w określonej kolejności. Odcięte gałązki trzeba na kilka dni rozłożyć na grubym płotnie. Z suszonych gałązek można robić miotłę. Długość miotły powinna wynosić od 40 do 80 cm, w przeciwnym razie nie będzie wygodna w użyciu. Grubsze gałęzie należy schować do środka – będą one stanowić podstawę (szkielet). Cieńsze gałęzie trzeba układać wokół tego szkieletu. Zgięcie gałęzi musi iść do środka. Prawidłowa miotła brzozowa wytrzyma 2-3 użycia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak prawidłowo suszyć miotły?

Sposobów suszenia miotły sporo, ale są wymagane warunki: suszyć trzeba tylko w cieniu i nie przy silnym przeciągu. Miejsce do suszenia powinno być ciemne, chłodne, suche. Miotły do sauny wysuchają w stanie zawieszenia lub składając na siebie. Miotły do bani trzeba codziennie przewracać, aby gałęzie sochły równomiernie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miotły należy przechowywać w cieniu, w suchym i dobrze wentylowanym i chłodnym pomieszczeniu (to może być strych, stodoła, garaż). W przeciwnym razie liście przebarwiają się, żółkną, tracą świeżość oraz aromat.

 

Przysłowia o miotłach do bani: " W łaźni miotła droższa za pieniądze", " Łaźnia bez miotły, jak stół, bez soli" .

веник для бани